Keraamiline nuga

Keraamiline nuga: kingitus teravate nugade hindajale

Terav nuga toob kööki uue hingamise. Äkitselt sujuvad kõik viilutamised, hakkimised ja tükeldamised justkui iseenesest ning sibulagi lõikamisest võib vabalt saada töö, mida rõõmuga teed. Kõlab uskumatult?

Jaapani keraamiliste nugade teravus ongi pisut uskumatu. Kui oma uue noa lahti pakid ja seda esmakordselt käes hoiad, võid olla isegi pisut nõutu. Kuidas saab miski, mis on nii erakordselt kerge ja õhuke üldse midagi lõigata? Aga noa kaalul ja välimusel ei maksa ennast petta lasta – terariist tõestab oma väärtust ja näitab, milleks ta on võimeline kohe, kui selleks võimaluse annad.

Kuidas valmistatakse keraamilisi nuge?

Keraamikast rääkides tulevad esmalt pähe vannitoa keraamilised plaadid ja keraamiline vaas vanaema puhvetikapis. Keraamilistel nugadel pole nende kahega mitte mingit pistmist. Jaapani keraamilised noad valmistatakse tsirkoonoksiidist väga kõrgel temperatuuril ja suure rõhu all, mis annab neile erakordse tugevuse.

Nugade materjal, mida nimetatakse ka erikeraamikaks või tugevdatud keraamikaks on ületamatult tugev ning kõva, jäädes oma kõvaduselt alla vaid teemandile. Tänu materjali tugevusele, on keraamilised noad võimalik teritada žilett-teravaks ilma, et need puruneksid. See on teravus, millega ükski metallnuga ei suuda võistelda.

Keraamilise noa 5 hüve

Keraamilise noa kõige ilmselgem eelis on tema haruldane teravus. See kokanuga lausa libiseb toiduainetest läbi ning muudab igasugused lõiketööd imelihtsaks. Võid unustad probleemid tomatiga, mis lõikeriista surve alla varasemalt lömmi ja katki kippus minema!

Tänu kõvale materjalile püsib keraamiline nuga oluliselt kauem terav kui tema metallist ametivennad. Samas, kui see ükskord teritamist vajab, ei piisa paraku tavalistest teritajatest – tarvis läheb kas siis teemantteritajat või teemantluiske.

Erikeraamika on kergekaaluline materjal ning sellest valmistatud noad on kerged ning lihtsasti käsitletavad. Nendega töötades pole tarvis rakendada jõudu – terav tera hoolitseb selle eest, et kõik lõiketööd laabuvad kiiresti ning sujuvalt.

Keraamilised noad ei roosteta. Seda sellepärast, et erikeraamika on inertne materjal, mis muude ainetega naljalt ei reageeri. Kui metallist noad võivad mõningatele toiduainetele jätta metalse maitse või lõhna, siis keraamiliste nugade puhul on see välistatud.

Bakteritel pole keraamilise noa mittepoorsel teral kohta. Siledat tera on lihtne puhastada ning seda muret, et mingi ebameeldiv lõhn võiks noale külge jääda samuti pole.

Tähelepanu! Keraamiline nuga vajab hella kohtlemist

Pole küsimustki, et keraamiline nuga on köögis suurepärane abimees ning selle erakordne teravus tuleb paljudele meeldiva üllatusena. See lõikeriist teeb nii mõneski asjas silmad ette metallist nugadele, kuid tal on oma hingeelu, millega tasuks noa pikaajalise tervise huvides arvestada.

Erikeraamika on küll kõva, kuid samas hapram kui metall ning seetõttu pole keraamilised noad sugugi sobilikud robustseteks töödeks. Kindlasti ei ole see nuga õige tööriist konservpurgi avamiseks, kuid lisaks peaks vältima ka näiteks külmunud toiduainete või kontide lõikamist. Üldine reegel ütleb, et keraamilise noaga ei tasu proovidagi lõigata midagi, mida me oma hammastega ei hammustaks.

Keraamiline nuga on loodud eelkõige lõikamiseks ja seda tööd teeb ta suurepäraselt. Samas ei talu see lõikeriist ei painutamist ega väänamist ning küljega toiduainete purustamine jäägu samuti selle noa töökohustuste hulgast välja.

Milline nuga valida?

Jaapani nugadele on iseloomulik, et igaüks neist on loodud konkreetseks otstarbeks. Ometi ei maksa noa valimisel jaapanlaste teooriasse liialt kinni jääda. Näiteks on kokanuga Gyuto Euroopa kokanugadele välimuselt üsna sarnane ja sobib väga erinevate lõiketööde teostamiseks.

Suuremat täpsust nõudvateks töödeks on parem väiksem nuga, näiteks Paring.

Kas nuga sobib kinkida?

Jaapani keraamiline nuga on elegantne ning ihaldusväärne kingitus igale kokandushuvilisele. Samas usuvad paljud, et nuge pole üleüldiselt sobilik kinkida, sest selline kingitus lõikab läbi sõprussidemed kinkija ja kingisaaja vahel.

Olgugi, et tegemist on ebausuga, ei soovita meie saatust narrida. Nuga kinkides tuleb kingisaajalt lihtsalt 2 senti raha küsida. See väike toiming teeb kingitusest ostu ning hoiab igasuguse halva õnne eemale.

Lisaks – ega kõik kingitused pea kellelegi teisele tehtud olema! Kui tunned, et sinugi köögis võiks olla üks või kaks tõeliselt teravat keraamilist nuga, siis võib need puuduolevad noad vabalt endale ise kinkida!  

Võtke meiega ühendust

Salu OÜ

Kunderi 27, Tallinn
Harjumaa, 10918
Reg nr. 12600389
+372 52 67 138
info@sharpy.ee

  0
   0
   Ostukorv
   Ostukorv on tühi